Výměnný pobyt Chorvatsko 2023

Léto 2023

23. června ve večerních hodinách děti z Oslavan odjely autobusem na další ročník výměnného pobytu do chorvatského Viru.

Organizátorem pobytu byl Dům dětí a mládeže a školní družina Oslavany ve spolupráci s městem Oslavany a Jihomoravským krajem, který tento projekt významně finančně podpořil.

K našim přátelům do Chorvatska na Vir jsme dojeli v ranních hodinách. Po příjezdu jsme se ubytovali v klimatizovaných pokojích přímo u pláže vybavené lehátky a slunečníky, která nebyla zatím přeplněná turisty. Stravování probíhalo v sousední restauraci Kotarina. Ta je zároveň vybavena i terasou pro večerní animační programy.

Nejraději se děti koupaly v krásně teplém moři (pro některé děti to bylo úplně první setkání s mořem), jezdili jsme na šlapadlech po moři, skotačili na nafukovacích atrakcích, nakupovali suvenýry, chladili se výbornou zmrzlinou a opalovali se na pláži. Některé děti se setkaly se svými kamarády z Viru, kteří se účastnili zimního pobytu u nás.

Malebné městečko Vir nám nabídlo ve večerních hodinách promenádu po pláži, posezení v restauracích, nákupy, sportovní vyžití či programy pro děti i dospělé pořádané místními animátory. Program pobytu jsme si zpestřili výletem do Zadaru, kde na nábřeží viděly děti světovou raritu – mořské varhany a svítící pozdrav Slunci. Při návštěvě historického městečka Nin jsme navštívili místní výrobnu mořské soli, kde jsme viděli klasickou výrobu soli z mořské vody.

V sobotu 1. července jsme se vrátili v ranních hodinách domů.

Děkuji všem účastníkům za vzornou reprezentaci města Oslavany a Jihomoravského kraje v zahraničí.

Mgr. Martin Flekal, vedoucí pobytu